Akcia Karpaty tour

19.6.2022

Akcie sa za MKCK zúčasnili:

J. Ščibravý, I. Naništa, D. Surovčík, J. Nádaský, H. Gurínová, M. Nižnanský, J. Budoš, J.Golier, I. Buc, J. Baránek, P. Vrábel, M. Babišík, E. Kraicová, V. Trajlínek, M. Farkašovská, R. Miklošík, I. Kubiš, M. Novák, Ľ. Rosa, M. Matejčík, I. Matkovčík, Dodo Benedikovič, M. Šuga – prišiel ráno na štart,

Ako hostia:

F. Martinus, J. Chudý, M. Liška, S. Bejdová… a mnoho ďalších priateľov, vyznávačov pohybu v sedle bicykla

Popis krátkej trasy (60 km):

Trnava- Dolná a Horná Krupá- Trstín- Smolenice- Lošonec- Majdan – Doľany- Dlhá- Košolná- Suchá n/Parnou – Trnava.

Popis dlhej trasy (112 km):

Trnava – Špačince – Kátlovce – Dechtice – Vrbové –  Prašník – Podkylava – Košariská – Brezová p/Bradlom – Jablonica – Prievaly – Buková – Trstín – Horná a Dolná Krupá – Trnava

Tento (25.) ročník cykloturistického vítania leta bol ešte poznamenaný postpandemickou neistotou a doznievajúcimi opatreniami, ktoré nám nedovolili v predstihu začať oficiálne pripravovať túto akciu. Organizačný výbor sa preto rozhodol ponúknuť záujemcom možnosť absolvovať navrhnuté trasy individuálnou formou.

Napriek tomu sa v sobotu 18. júna na dobre známom mieste, pred reštauráciou Relax v Trnave, postupne stretávajú jednotlivci i menšie skupinky nedočkavých cyklistov, aby sa postupne vydávali na pripravené trasy.

Väčšina členov MKCK sa rozhodla vyskúšať kratšiu, 60-kilometrovú trasu. Po zápise do provizórnej prezenčky a krátkom poučení pred jazdou sa vydávame cyklochodníkom na Kopánku a „poza bučky“ – novou ulicou na výpadovku smer D. a H. Krupá…

Počasie ja zatiaľ v pohode. Hoci dnes hlásia opäť tropický deň, slniečko je zatiaľ ešte milosrdné. Tak si v pohode užívame takmer v bezvetrí krásny slnečný deň. Na okolitých poliach sa pomaly farbí obilie, lipa krásne rozvoniava, čerešne popri ceste lákajú „okoštovať“. Jednoducho leto sa hlási: tu som cyklisti, som celé vaše, pripravené pomôcť objavovať blízke aj vzdialené kraje…

Za Hornou Krupou odbočujeme na Trstín. Za prvým kopčekom sa nám začnú objavovať prvé výhľady na Malé Karpaty. Na naše milé Malé Karpaty, ktoré máme aj v názve nášho klubu a ktoré už niekoľko rokov veľmi radi spoznávame na našich akciách, či už v lete zo sedla bicykla a v zime aj pešo. Za tie roky nám neodmysliteľne prirástli k srdcu a na návrat na ich cestičky sa vždy tešíme.

Cykloturistom sa patrí občas aj zastaviť, posedieť a občerstviť sa. A veru dobre nám padlo zastaviť sa v Reštaurácii U sedliaka pri smolenickej stanici. Jedno orosené a teplá polievka, zopár slov o trase  nám urobilo dobre. Tu si nás odchytil cyklokamarát Paľo Herceg, a pripojil sa ku skupine 60-károv.

Po občerstvení pokračujeme ďalej.  Prechádzame Smolenicami, krajom Lošonca a onedlho sme na Majdáne. Keďže už poriadne pripeká, neodmietneme ponuku Krčmy U kurátka na doplnenie tekutín a dobre nám padne aj gulášik, pečené rebierka, 1 orosené, káva a všetkého podľa chuti…

Ďalšia cesta už vedie v príjemnom tieni malokarpatského lesa. Pohoda sa však končí za Rybárňou. Odtiaľto začína stúpanie na najvyššiu kótu dnešnej túry – Pri dube – do výšky cez 430 m. Tu sa chvíľu zdržíme. Cez Zabité sa čoskoro parádnym zjazdom dostaneme až do Dolian. Dvaja „uprchlíci“ si trasu z Majdanu skrátili chodníkom okolo Orešianskej priehrady a cez Orešany a Suchú n/Parnou prišli do Trnavy okolo 15:00.

Časť skupiny sa zastavíme v miestnom motorkárskom B-Clube doplniť tekutiny, kávičku pred posledným úsekom cesty do cieľa, do Trnavy. Tento nám okrem pečúceho slnka „spestrí“ ešte posledné stúpanie do obce Borová.

Nie každému zostalo rovnako síl, tak sa na ceste riadne potrháme a po menších skupinkách postupne prichádzame do reštaurácie Relax na záverečné zhodnotenie akcie. Tu nás už čakajú borci z dlhej trasy (aj viacerí z nášho klubu – I. Kubiš, I. Matkovčík, M. Novák, J. Nádaský… – ospravedlňujem sa, ak som na niekoho zabudol).

Dnes je to bez tomboly a iných oficialít. Sedíme pri jednom stole, nálada je výborná. Veď po komplikovanej jari konečne prišiel čas na tie pravé cyklopotulky. Otvorili sme letnú sezónu a veríme, že sa počas leta až do jesene budeme stretávať na potulkách či na pešo alebo na bicykli… konečne už v nových cyklodresoch z edície r.2022. Za čo patrí veľká vďaka celej skupinke našich členov, ktorá v spoločnosti NyNa zabezpečila všetko potrebné – od návrhu dizajnu, výberu materiálu a strihu, skúšania vzoriek až po distribúciu hotových dresov koncovým užívateľom.

zapísal v Trnave 29.6.2022 Naništa Igor