Akcia Myjavské kopanice

Akcie sa za MKCK zúčastnili: Juraj Poláček, Ľuboš Kraic, Emília Kraicová, Pavol Vrábel, Ján Budoš, Ivan Kubiš, Ľubomír Rosa, Pavol Herceg, Vladimír Trajlínek, Juraj Golier a Jozef Antal.

Ako hostia: František Martinus, Helena Rosová, Miloš Miklošovič, Veronika Miklošovičová, Stanislav Zámečník a Stanislav Macejka

V sobotu 8.7.2023 sa uskutočnila ďalšia cykloakcia z kalendára MKCK pre tento rok, ktorou bola tentokrát trasa z Piešťan do oblasti  Myjavských kopaníc a späť do Piešťan:

Piešťany – Veľké Orvište – Krakovany – Vrbové – Prašník – U Boorov – Krajnianska hora – Polianka – Jablonka – Zmekovci – Švancarova dolina (Rozprávkový dom) – Luskovica – Žadovica – Krajné – Ošmek – Šípkové – Podolie – Pobedím – Horná Streda – Piešťany

Za cyklisticky priaznivého slnečného počasia s bezvetrím sa v Piešťanoch na parkovisku Vŕšok zišlo celkom 14 cyklistov a cyklistiek pripravených vyskúšať cesty a cyklochodníky nádherného kraja Myjavských kopaníc. Po tradičnej štartovnej fotografii ešte krstný otec Paľo Herceg pokrstil nový Ferkov e-bike (ten predchádzajúci mu nejakí darebáci ukradli na zájazde v Slovinsku, a tak želáme, aby sa mu už dlhoprstí vyhýbali širokým oblúkom) a už vyrážame smerom na Veľké Orvište. Pred dedinou sme odbočili na čiastočne spevnenú poľnú cestu, ktorá nás doviedla skratkou do Krakovian. Bolo to síce na úkor kvality povrchu ale na druhú stranu žiadne autá, čo bolo napokon snahou garanta pri návrhu celej trasy.

Z Krakovian sme pokračovali chodníčkom povedľa nevyužívanej železničnej trate na začiatok Vrbového, kde sa k nám pripojil Juro Golier. Centrum Vrbového sme obišli okolo bývalej Trikoty a futbalového štadióna a pokračovali na hrádzu vodnej nádrže Čerenec, kde sme si spravili spoločnú foto do albumu a následne ďalej chodníčkom povedľa nádrže do Prašníka, kde nás už pred miestnou reštauráciou čakal Stano Macejka. Žiaľ, bolo ešte zatvorené, čo sa neskôr ukázalo byť so stúpajúcou teplotou dosť problém celej trasy Myjavských kopaníc. Navyše sme mali už aj nejaké meškanie, a tak nebol čas na zástavku v penzióne Adam, nakoľko nás už na vyhliadke nad Podkylavou čakal Jožo Antal. Za Boorovcami sa nám asi tušiac, že bude sucho „stratil“ krstný otec a spolu s Jurom Golierom, ktorý sa „obetoval“ a išiel ho hľadať, spolu napokon aj tak skončili u Adama na orosenom, čo sme im aj patrične „závideli“.

Na vyhliadne nad Podkylavou sa k nám pridal spomínaný Jožo Antal, čím náš peletón dosiahol definitívny počet 17 ľudí. Chvíľu sme posedeli a potom pokračovali na Krajniansku horu, kde sme na križovatke lesných ciest s odpočívadlom načreli do vlastných zásob a kde nás dohonili aj „stratení“ Paľo s Jurom.

Po našťastie krátkom „kostitrasovom“ zjazde sme sa napojili na parádny cyklochodník z Priepasného do Polianky. Tu sa žiaľ potvrdili obavy, že miestna krčmu nie je otvorená a peletónom sa začala šíriť nespokojnosť zo smädu s decentnými výčitkami smerom ku garantovi, že či bolo vhodné naplánovať takúto „suchú“ cestu. Nedalo sa však nič robiť, a tak nasledoval zrýchlený presun cez Jablonku (miestna reštaurácia U Anky bola tiež zatvorená) a Zmekovcov do Švancarovej doliny, kde sme mali naplánovanú prehliadku Rozprávkového domu.

Rozprávkový dom sa ukázal byť oázou pre smädných pútnikov, nakoľko jeho majiteľ mal dostatočnú zásobu vychladených plechovkových, čo nás zachránilo. Zdržali sme sa asi hodinu, počas ktorej sme absolvovali komentovanú prehliadku, ktorú nie je dosť dobre možné hodnotiť, treba vidieť osobne. Pán majiteľ je síce náturista a je to tam taká všehochuť, ale invenciu a nadšenie mu rozhodne nemožno uprieť, takže najmä tí, ktorí máte deti alebo vnúčence, nebudete sklamaní.

Po prehliadke sme pokračovali cez Luskovicu do Žadovnice, kde majú Antalovci záhradnú chatu. Nakoľko bolo fakt teplo a žiadna krčma na blízku, pozval nás Jozef úplne neplánovanie na „malé“ občerstvenie, z ktorého sa vykľuli celkom slušné hody. Editka a Jozef ďakujeme, máte to tam pekné.

Takto posinení sme sa vydali smerom na Krajné. V Krajnom sa od nás odpojili Paľo a Ferko, ktorí sa už ponáhľali na vlak a zvolili kratšiu cestu, my ostatní sme pokračovali smerom na Ošmek. Po ceste Stano Macejka s ohľadom na veľké teplo navrhol ďalšiu neplánovanú zástavku v Šíkpovom, kde jeho sused Vlado Lago s manželkou Monikou prevádzkujú bufet na futbalovom štadióne, čo sme s vďakou prijali. Okrem ďalšieho oroseného nás tu čakala s misou pagáčov aj Stanova manželka Lydka, ktorá žiaľ teraz pre zdravotné problémy bicyklovať nemôže. Svoje meniny tu s nami oslávil a útratu zaplatil Ivan, takže Ivan ešte raz želáme všetko najlepšie a žiadne defekty. Všetkým ďakujeme.

Zvyšok cesty zo Šípkového cez Podolie, Pobedím a Hornú Stredu do cieľa v Piešťanoch už ubehol svižným tempom. V cieli garant pripravil pre účastníkov malú cieľovú odmenu v forme gulášika, chladených alko a nealko nápojov a niečo sladké k tomu. Garant verejne priznáva, že guláš varil prvý krát v živote a hneď v takom množstve, takže mal aj trochu obavy, či sa to podarí. Našťastie nezaregistroval žiadne sťažnosti a ani sa nedopočul o žiadnych črevných problémoch konzumentov, takže je rád, že to dobre dopadlo.

Ako garant ďakujem všetkým za účasť a teším sa na ďalšiu akciu.

Záverom ešte štatistické údaje:

– dĺžka trasy:                          74 km

– celkové prevýšenie:                        860 m

Juraj Poláček