Akcia Okolím Jablonice

3.9.2023

Predpoveď počasia v RTVS 1 deň vopred avizovala prehánky a búrky čo sa aj počas noci naplnilo Ráno nás privítala zatiahnutá obloha a dážď…Hlavou víria otázky či akciu odvolať alebo to „risknúť“ a dúfať že počasie sa umúdri. Cestou na žel.stanicu v Trnave stále husto prší a tak vyťahujem bundu do dažďa. Pri vlaku sa stretávame s Jozefom a Ivetkou. Obaja prišli vlakom od Bratislavy. Obdivujem Ivetku, (ktorá vstávala ráno o 5:00) a malého synčeka zverila do opatery otecka. Tomu sa hovorí láska k cyklistike. Moderným vlakom sa pohodlne dopravíme cca za 45 min do Jablonice. Pri stanici počkáme ešte na Jozefa a Editku ktorí zvolili dopravu na akciu vlastným autom.

Krátko po 8:30 sme pripravení vyraziť na trasu myjavskými kopanicami. V blízkosti kostola a hlavnej cesty do Senice sa nachádza schátraný kaštieľ v Jablonici. Krátko sa pristavíme pri jeho zadnej bráne od parku a pri futbalovom ihrisku. Na obnovu kaštieľa sa podujalo združenie občanov Zachráňme kaštieľ Jablonica. Ktoré začalo s jeho postupnou opravou od striech…veľa práce a financií bude ešte treba zaobstarať. Držíme im palce v tomto neľahkom úsilí. Dážď ustal (už cestou vo vlaku) ale obloha je stále zastretá sivými oblakmi.

Pokračujeme ďalej na obce Osuské a Prietrž. Cestou sa modlíme aby nenastala „prietrž“ mračien. Meteoradar v mobile ukazuje odchádzajúcu oblačnosť z tejto lokality. Cesta začína výrazne stúpať pred Bukovcom. Zaradíme ľahšie prevody a trpezlivo „šliapeme“ do pedálov. Obdivujem všetkých s akou ľahkosťou 12% stupák zdolávajú. Na rázcestí Jozef B. navrhuje odbočiť k 600 ročnej Lipe u Belanských. Krátko sa zastavíme a nazrieme aj do vnútra lipy. V blízkosti sú aj chutné slivky na „koštovku“. Urobíme pár fotiek, doplníme tekutiny a poberáme sa pekným krajom cez Žriedlovú dolinu smerom na Brezovú p./Bradlom. Obedové menu v rešt. U Tvaroškov je tradičné a lákavé. Slepačí vývar a rezeň s ryžou a oblohou (šalátom) je nakoniec jasnou voľbou. Nakoniec sa nesmelo ale predsa ukazuje slniečko. Pár km za Brezovou odbočujeme v pravo, okolo bývalej továrne na pekný „stupák“ k rozhľadni Lipovec. Záverečný úsek po tráve a kameňoch radšej bicykle kúsok potlačíme. Kocháme sa výhľadmi na okolie, fotíme, občerstvujeme sa. V blízkosti je aj zaujímavý pamätník SNP u Rehušov.  Prechádzame osadou s tradičnou i novou „chalupárskou“ architektúrou. Pekným zjazdom sa čoskoro ocitáme pri VN v Prietrži. Slniečko už riadne „pripeká“ a tak zhadzujeme dlhý rukáv dole. Jozef B. pozná vychýrenú medovnikárku Tatianku v Osuskom. Zastavujeme sa krátko na špaldové medovníčky. V malom domčeku vedľa hlavnej cesty nakúpime pár balíčkov do batôžkov. Bude aspoň malý sladký suvenír domov. Naše cykloputovanie po kopaničiarskom kraji ukončíme vyhodnotením a občerstvením v Jablonici. Ešte presun vlakom do Trnavy s prestupom na Bratislavu. Jeden úžasný deň sa končí. Tešíme sa na ďalšie spoločné výjazdy. Ďakujem za peknú účasť a spoločnosť na akcii Jozefovi B., Ivetke P., Editke a Jozefovi A.,

Dovidenia priatelia zase niekedy …

Zapísal: Igor Naništa