Akcia Svätojakubská cesta

Svätojakubská  francúzska cesta, 10.8.-3.9.2023

Akcia, ktorá bola dlhšie plánovaná a na ktorej sme boli od nás ako tretia skupina, celé to naše „pokušenie“ trvalo aj s cestou autom  24 dní.

Pred nami na svätojakubskej, francúzskej ceste boli v r. 2012 -Marek Nižňanský s manželkou a synom a v r. 2014 Paľko Herceg s Jožkom Benedikovičom.. Všetky partie St. Jacobs  way robili na bicykloch, taktiež aj my,  Milan Babišík a Vlado Trajlínek  .

Cesta  z francúzskeho mestečka Saint Jean Pied de Port  do Compostely, presnejšie do Santiaga nám trvala dva týždne Naším  prvým cieľom bolo Santiago,  ale už na druhý deň sme sa pobalili a  druhým cieľom bola Fisterra (najzápadnejší kút Španielska), ktorý nazývajú aj ako koniec sveta.

Po 2-och dňoch , cez Negreiru a Cee (ubytovanie),  kde sme kopírovali pobrežie Atlantiku,  dostali sme sa do Fisterri, kde bol kameň na , ktorom bolo vysekané 0,00km.Vedeli sme, že čo sme si na začiatku stanovili sme splnili. Všetko naviac, čo sme prešli na bicykli bol už iba malý, pre nás veľký bonus.

Ráno, 10.8, vstávam, spánok nič moc, v noci som sa viackrát zobudil, ešte sa balím, resp. pribaľujem, čo keď ešte „toto“, mi bude chýbať. Vladko prišiel cca o 8-mej ráno, podali  sme si ruky, nahodili sme ešte môjho tátoša a veci do kufra, smer Francúzsko.

Po krátkych prestávkach, na WC, na kávu, na jedlo sme cez Rakúsko, Nemecko, prekročili francúzske hranice, ešte kúsok prešli autom a spali sme na  čerpacej stanice pri Belforte.. Ráno po raňajkách pokračujeme  smer Lyon, Bordeaux, Bayonne a do Saint Jean  sme prišli pred 22-ou hodinou večer. Auto parkujeme na parkovisku pri Citadele, 320m.n.m. , pekné miesto, výhľad na celé osvietené mestečko.

Ešte večer ideme pozrieť, kde sa nachádza info kancelária (od 10:00 otvorená), ale našli sme aj druhú, ktorá na druhý deň, otvárala skôr (7:30). Išli sme si ľahnúť a ráno už stojíme v rade (jak na dubčekove rožky) , na credenciál, mapky s miestami, kde sa dá ubytovať, mušle, znak pútnikov.

1.deň   SaInt Jean Pied de Port- Zubiri

Vyrážame za dobrodružstvom, ideme popri riečke Voie du Puy po francúzskej strane a pri dedinke Ondarrole prechádzame cez most a strmo hore (zosadáme z bicyklov-nepoznáme kopec, čo  nevytlačíme), prichádzame do prvej španielskej dedinky Luzaide/Valcarlos, v oblasti Navarra, kde sme si dali pečiatku v miestnom bare. Stúpame do sedla Ibaneta-1057m.n.m., spúšťame sa  do dedinky Orreaga-Roncesvalles   a  v dedinke Auritz-Burguete obedujeme pútnické menu ( primeros-zel. šalát a secundos-rezeň s hranolkami + pohár vína). Tu stretáme Tomáša so synom , z Martina, ktorí to idú na pešo. Pokračujeme ďalej do dedinky Erro, stúpame na vyhliadku Alto Erro 802m.n.m. a klesáme do  Zubiri.  Tu sme našli prvé albergue for pelegrinos (ubytovanie pre pútnikov). Oprali sme si veci, išli na pivko a spať. Večierka bola stanovená  o 22:00hod.

2.deň    Zubiri- Puente la Reina

Ráno vstávame, máme v cene raňajky. Pokračujeme cez Urdaítz, Larraspaňa a ďalšie dedinky do mesta Pamplona,450m.n.m., ktorá je známa býčími zápasmi a ľuďmi, ktorí utekajú pre býkmi v úzkych uličkách. Tento národný šport sa prevádza v asi 1800 mestách v Španielsku.  Pekné historické mesto, najedli sme sa  a s plnými žalúdkami, v poobednej horúčave, pokračujeme von z mesta, cez Astráin stúpame na horský priesmyk Alto del Perdón,735m.n.m. ,dostávame sa na úroveň parku veterných elektrární. tu si to už vychutnávame. Doteraz sme šliapali do kopca. Odtiaľto už ideme „zadarmo“, dole do mestečka Puente La Reina, kde sme sa ubytovali, osprchovali, oprali, najedli sa v meste (pizza) ,dali pár pív a urobili si prehliadku, fotky, starobylého mesta. Tu sme stretli bicyklovú rodinku zo Španielska, (Juan, Monika, Ignacio) otec, mama, syn .

3.deň    Puente la Reina- Logroňo

Ráno odchádzame z ubytovne medzi poslednými, cez dedinku Cirauqui, má zaujímavý židovský pôvod (internet),Lorcu, cez Estelu Lizarru, tu sme sa zastavili v Lidli, kde sme doplnili proviant. Na výpadovke z mesta odbočujeme do vinohradov, kde nás Palino upozorňoval na vinárstvo na konci dediny Ayega, kde pozývajú pútnikov na pohár vody alebo pohár vína, alebo niekoľko pohárov. Majú tam veľké umývadlo s dvomi kohútikmi, na vodu a víno, môže si každí nabrať, koľko mu hrdlo ráči. Ale nezastavila nás ani mladá Francúzska, s ktorou sme popíjali, fotili sa  a ani jej pekné oči….

Rozlúčili sme sa  a prišli sme do Los Arcos. Tu spomeniem,  na námestí sa chystali býčie zápasy, polievala sa aréna, ľudia boli oblečení v bielom a doplnky  šatky, kabelky, topánky  mali červené. Presne sa dalo odhadnúť kto je domáci a kto pútnik alebo cudzinec. Nečakáme na  býčie zápasy , cez Vianu sa dostávame do mesta Logroňo, kde sme sa ubytovali, oprali si veci a išli  na prehliadku, nákupy na večer a raňajky.

4.deň    Logroňo-Santo Domingo

Ráno vstávame 5:30, včera nás aj predtým deň, zaskočili veľké horúčavy. Vyrážame  po raňajkách okolo 6:30, smer mestský lesopark, rybníka, cez Navarrete, Ventosu Nájeru, malé mestečko s rodiskom a je tu mauzóleum kráľov el Coro. Tu si dávame do credenciálu razítka, ďalej prechádzame cez vinohrady, okolo diaľnice  do mesta Santo Domingo, región La Rioja.

V erbe má kohúta a v albergue, kde sme sa ubytovali chovali bielych kohútov a sliepky. Chovajú ich aj v katedrále na námestí. Celé mesto bolo posiate znakmi kohúta, povesť je asi taká , že pútnika odsúdili neprávom, za krádež strieborného pohára a obesili ho, rodičia sa  išli rozlúčiť ráno s telom svojho syna , ale on bol živý. Išli to povedať starostovi mesta, ten len povedal, že mladík je živý, ako jeho kohút a sliepka na tanieri. v tom sa podľa povesti stal zázrak a kohút a sliepka ožili a dostali perie.

5.deň   Santo Domingo de la Calzada-Burgos

Ráno vyrážame okolo 6:45 cez miestny lesopark do dedinky Herramelluri, Belorado, Vilafranca, prekonávame najvyšší bod dnešnej trasy La Pedraja, 1150m.n.m., pri ktorom je aj monument na počesť približne 300 ľudí, ktorí boli zabití v prvých mesiacoch občianskej vojny v roku 1936. Pokračujeme do Santovenie de Oca, kde sa práve chystali miestne oslavy, prechádzame na asfaltovú cestu, a cez lesopark do Burgosu, kde sme sa ubytovali, osprchovali a išli na prehliadku mesta a nakúpiť si.

6.deň    Burgos-Frómista

Ráno budíček 5:30, raňajky, 6:30 kontrola bicyklov, nahadzujeme tašky, pred siedmou za šera, fotíme v parku sochu pelerginiho (pútnika) a popri rieke vychádzame z mesta, cez San Pedro de Fuente, Hormillos -dávame si pečiatku, pevnosť San Antón, Castrojeriz, Boadilla a prichádzame do Frómisty okolo vodného kanála de Castilla.Vo Frómiste sa radíme, či nezostaneme alebo pôjdeme dnes ešte kúsok ďalej.

Prešli sme mestečko,  zostali sme a ubytovali sa.

7.deň    Frómista-Sahagun

Ráno po raňajkách nasadáme na bicykle, prechádzame cez Población, Carrión, Cervatos, Calzadilla, dávame si razítko do credenciálu a prichádzame a fotíme sa pri tabuli Frómista, tu sme našli ubytovanie v kláštore , asi najlepšie, samostatná izba. Urobili sme prehliadku, nakúpili sme si a išli do kláštora spať. Nočný kľud bol predpísaný do 7:30, tak sme to dodržali.

8.deň  Sahagún- León

Po raňajkách na nádvorí kláštora si chystáme bicykle a lúčime sa s domácimi. Vychádzame z mesta cez Calzadu, Bercianos, El Burgo. Prechádzame mierne zvlnenou krajinou, kde pestujú väčšinou  slnečnicu a  kukuricu. Sme v regiónu León.. Mesto leží v kotline, týči sa tam hlavne katedrála, historická časť je veľmi pekná v meste hľadáme ubytovanie, nachádzame jedno pri kostole San Francisco, rovnaký názov má aj ubytovňa. na recepcii nám vysvetlil pánko, že ak chceme môžeme ísť na obed, večeru, raňajky ráno.

Po osprchovaní, sme išli na obed, 1porcia steaku, kuchár  sa nás pýtal, či  chceme 2,3 mäsá, zostali sme zaskočení, povedali sme uno a dobre sme urobili, ledva sme to zjedli, dva chody (primeros a secundos).

Potom sme na izbe mali siestu a večer sme išli na prehliadku mesta, na izbe sme boli štyria, 1 kórejčan,1 španiel a my 2-ja Slováci.

Dobre sme si pokecali  cez translátor a išli spať.

9.deň   León- Rabanal

Ráno po skúsenosti s obedom, ideme na raňajky, pýtame si opatrne menej, aby sme to zjedli.  Už sme zbalení na izbu ideme pre batohy a berieme bicykle a za šera vyrážame z Leónu cez Trobajo, nad železničný most, Santoveniu, tam si dávame pečiatku.. Od rána svieti slnko, predpoveď taká istá, ako predošlé dni..

Teraz je to takmer rovina, všade na poliach je vyriešený závlahový systém, pestujú tu pri ceste aj rajčiny, cibuľu a papriku, ale aj kukuricu. Prechádzame cez cestu do Bustili, fotíme sochu farmára, cez Hospital do starobylého mestečka Astorga-870m.n.m., kde fotíme katedrálu a kostol. Mesto je plné turistov a cyklistov.

Tu začína zvlnený reliéf, prichádzame do Ponferradu, teplota stúpa 30 stupňov, pocitová 37 stupňov, cez  Castrilio, zaujímavosť do dediny nevpúšťajú autá s turistami, pred dedinou sú 2veľké parkoviská. Nezastavujeme sa , pokračujeme smer Catalina, El Ganso. Pri  El Ganse je indiánska cesta, sú tam postavené típí stany a vo vnútri sa dá spať, sú tam postele, proste ďalšie  albergue (ubytko).

Tu sa nič nepestuje, je to tu hornaté, potvrdila nám to aj Marína zo Santa Colomba, kde sme sa ubytovali v Multicipial albergue. Chovajú tu len hovädzí dobytok a živé kosačky/ovce, kozy/.  Osprchovali sme sa , oprali veci a išli sa do baru najesť. Na večeru sme si kúpili pivo a po západe slnka sme s Marínou debatovali, Marína to prevádzkuje šiesty rok aj s priateľom.  Potom sme si išli ľahnúť.

Dnes sme prešli takmer 81km.

10.deň    Rabanal del Camino- Vilafranca

Ráno vstávame poslední a poslední z ubytovne odchádzame. Nikto , už iba my , a batohy, čo si nechávajú posielať cez  transportnú službu. Marína nám povedala včera, čo nás čaká a neminie, Cebreiro,6km stúpanie na Foncebadon 1504m.n.m., monument, pri ktorom sme dali kamienok a foto. Ďalej padáme 15km dole do mestečka Fonceband,  je tam pekný kamenný most, pečiatka a  cez Acebo do Ponferrady, katedrála, kostolíky a obchod  Alimentka. Do Vilafrance sme prišli ccao  14-tej, všade siesta, len bary sú otvorené. Pekné kostolíky, úzke uličky, kamenný most cez rieku rio Burbla.

11.deň    Vilafranca-Sária

Ráno nám urobili raňajky a kávu. o 7-mej, za tmy s čelovkami a osvietením bicykla aj my ideme ďalej, peší sú už dávno na ceste /okolo 5-tej vyrážajú z ubytovne/. V dedinke otvára obchodík zo suvenírmi, malý , šedivý, v klobúku, je to pravý Kolumbijčan. Pýtam sa ho, či sa môžeme odfotiť, priniesol kasičku, donative  a keď sme mu tam hodili kováky, začal tancovať a fotiť sa  s nami . Bol veselý, asi mu niečo z toho prášku zostalo z večera.. Stúpame  na Cebreiro 1330 m.n.m., stretáme Poliaka na biku z Nového Targu, povyprávali sa  a ideme ďalej. Sme v hornatej Galícii. V  Triacastele sme stretli Martina z Brna pri obchode, kecáme. Cez Samos sa dostávame do Sarrie, našli sme albergue, prehliadka mesta a o 22-ej  nočný kľud.

12.deň    Sarria- Melida

O 7-mej po raňajkách nasadáme na biky , výpadovkou na Melidu stúpame, klesáme, stúpame, ideme eurovelo 3, cez Hospital, Pontomarin (razítko).,prichádzame do Vendas de Narón. Tu je veľa  pútnikov na ľahko, bez batohov, ktorých sem zvážajú autobusy a idú iba určitú časť a zas ich zoberie autobus. Začalo to strácať to čaro, (tá komerčnosť), keď sme museli používať zvončeky, išli po celej pilgrims (pútnickej) ceste, ktorú sme mali spoločnú. Veľmi nepríjemne som sa cítil, keď som bol donútený použiť zvonček. Trochu sme pozmenili trasu, aby sme sa vyhli tým davom, cez Rosario, Palas de Rei (obed), cez Leboreiro do Melidy.

Na okraji mesta sme našli ubytovanie, sprcha, oprali sme si veci a siesta. Večer prehliadka a na záhrade sme si dali pár pív.

13.deň   Melida- Santiago

Sme od Santiaga (španielskeho) necelých 70km, mestečko O Pedrouzo (obed). cez Arzúa a pri Lavacole sme opäť stretli španielov (Juan, Monika, Iglnacio), spoločná fotka. Prichádzame do Santiaga, 1-vý cieľ splnený, poobede námestia plné, robíme foto. Ideme hľadať ubytovanie, pretože, čo sme v meste prechádzali okolo albergue viacerých, mali plné. V okrajovej časti sme našli ubytko Premonstracio, po nás vyvesili tabuľku ,že je plný stav, mali sme“ z pekla štěstí „. Ubytovaní sme v kláštore, po sprche, prehliadka mesta, kostoly, nákup proviantu.

14.deň    Santiago-Cee

Ráno vyrážame o 9:30 hod, smer Fisterra , na námestí stretávame pútnikov  z východu Slovenska, kecáme. Pokračujeme na Negreiru, prekvapuje nás , ideme k moru a stále stúpame, sme vo výške cca 350m.n.m. Pestujú tu kukuricu, chovajú hovädzí dobytok na malých farmách. Je tu množstvo veterných parkov. Prichádzame  k Atlantiku , mestečko Cee,  ubytovanie, sprcha , prehliadka mesta, nákup potravín a piva.

15.deň    Cee-Fisterra

Ráno, ako vychádzame z ubytovne, prší. Na námestí pod prístreškom počkáme, kým prestalo pršať.  Ideme po pobreží, samé hupáky konštatujeme Galícia je hornatá. Na oblohe sa ukázal Oskar (španielsky Lorenzo-slnko), tak ho miestni  volajú. Z vyhliadky pred Fisterov pozeráme  v diaľke vidíme maják a kostolík. Prichádzame do Fisterry, ideme cez mesto na koniec sveta. Tu nechávame svoje osobné veci, Vladko dres MKCK a ja slipy. V mestečku si omočíme  aspoň nohy, doplníme proviant, zoberieme si certifikát a ideme naspäť do Cee. Tu sme si kúpili obalovú fóliu (obchod Hyp Asia), na bicykle do autobusu a vlaku. Prechádzame cez malé dedinky do Muxie.

Tu sme stretli Slováka Martina zo Žiliny, nevieme sa od seba odtrhnúť Večeriame, raňajkujeme spolu, ideme k majáku a tu sa lúčime a pokračujeme naspäť do Santiaga

16.deň    Muxia- Negreira

Cesta je upršaná, je chladno , sme pri Atlantiku. Cez Baiňas, križujeme  cestu via Mariana, V Brandomile máme prestávku, fotíme most a okolie, cez ktorú išla rímska cesta . Prichádzame do Negreiry, tu stretáme 2 Slovenky z Bytče, kecáme.

17.deň    Negreira- Santiago

Cesta je krátka, ale upršaná. Sedíme na autobusovej zastávke, kým neprestane pršať, prestalo, začalo, prestalo. Okolo obeda sa počasie umúdrilo, prichádzame do Santiaga. Je to iné Santiago, ako keď sme tam prišli pred 4-mi dňami . Námestie poloprázdne, končia prázdniny v Španielsku. Ubytovali sme sa  a išli na prehliadku mesta, pozreli sme si mestskú tržnicu a kostolíky. Nakupujeme  drobné darčeky domov.

18.deň    Santiago

Vypĺňame čas, prehliadka mesta a vyhliadka nad mestom. Okolo obeda sa vyčasilo, pekná panoráma mesta.

19.deň    Santiago-Madrid

Príprava na odchod, doobeda prehliadka mesta a okolitej zelene. Poobede nám ide autobus do Madridu. Pred polnocou sme dorazili do Madridu . Presúvame sa na druhú autob. zástavku , zisťujeme, z ktorého podlažia a linky nám to ide zajtra.

20.deň  Madrid

Autobusovú zastávku zavierajú v noci o 1:30, tak odchádzame do najbližšieho parku prespať

21.deň    Madrid-Hendaye

Okolo obeda nastupujeme do autobusu, smer Pamplona, prestup  bus Sorria, odtiaľ sa presúvame na žel. stanicu, smer San Sebastian, vlak mešká ,balíme bicykle do fólie, presun do vlaku. Bicykle rozbaľujeme, skladáme a pred polnocou  pokračujeme vlakom do Irune. V Irune nasadáme na bicykle a cez most sa presúvame do Francúzska, mestečko Hendaye. Vlaková stanica je zavretá. Ráno vlak nám ide ráno pred piatou..

22.deň    Hendaye – Saint Jean Pied de Port-Lurdy-Carcassonne- blízko Montpellier (vlak, auto).

Hľadáme, kde prespíme, našli  sme drevený prístrešok  na koloch pri mori. Dávam budík na 3:45, ráno vstávame, presun a  o 4:30 čakáme , kým otvoria žel.stanicu. Presúvame sa do Bayonne, tam máme prípoj do  Saint Jean Pied de Port, a okolo 8-mej šťastne a šťastní vystupujeme v mestečku, kde máme odparkované auto. Našli sme ho neporušené, raňajkujeme, ideme do mesta kúpiť drobnosti pre svojich známych. Bicykle sme nahodili na nosič auta a rozlúčili sme sa  s mestečkom, smer Lurdy (prehliadka), Carcassonne (prehliadka pevnosti), Montpellier

Tam sme prespali na čerpacej stanici..

23.deň    Montpellier- Saint Tropez (prešli sme ho na bicykloch), lebo do mestečka sa tvorili kolóny áut-obchádzame Cannes,Nice, Monaco (tam sme mali plán, ale tvorili sa tam dlhé kolóny),- smer Janov- Brescia (tam schádzame z diaľnice) – Gardské jazero (auto).

Tu sme prespali a nakúpili proviant na večeru .

24.deň     Lago di Garda (ráno na bicykli po vysutej lávke) -prameň Drávy- okolo Bolzana, Klagenfurtu ,Viedne , cez Pandorf-Bratislavu do Trnavy. (auto).

Šťastne sme dorazili domov.

Pred Vladom , klobúk dole, šofér, parťák na svätojakubskej francúzskej ceste na 1-ku.

Poďakovanie patrí aj  Ľubovi K., Marekovi N., Palinovi H. a Dodovi B. za cenné rady, ak neviete, ktorí sú títo páni, my vieme.

Čo nám dala táto cesta, obrovský ľudský, športový a duchovný zážitok….

Ako hovorí môj kamarát, to, čo si videl a prešiel, Ti už nikto nezoberie….

zapísal Milan