Akcia Splav Malého Dunaja

Splav Malého Dunaja, etapa Topoľníky – Kolárovo – 11.5.2024

Pred 9.00 sa schádzame pri termálnom kúpalisku Topoľníky. Prišiel aj Ivan Kubiš na bicykli. Na splav nešiel, ale morálne nás podporoval z brehu.

Splav Malého Dunaja je už pevne ukotvený v našom kalendári akcií a toto spestrenie cyklisticko-turistických aktivít si nenecháme ujsť ani tento rok. Zložíme lode z vleku, všetko je ako má byť, pádla, vesty podľa požiadaviek, sudy na prevoz vecí, hlavne mobilov a dokladov. Aj keď nikto nepočíta s tým, že si spestrí splav neplánovaným kúpaním. Mali sme nahlásené, že potrebujeme zložiť 1 katamarán, ale majiteľ požičovne to nejako nepochopil, alebo prepočul. Vyriešili sme dvoma hrubšími konármi a zviazaním 2 kánoí dokopy. Juro Golier s manželkou a Maroš Modrovský s Alicou Binkovou nasadli do tohto bezpečného plavidla.

Ako sme to pri štarte montovali, Paľo Rapant nejako nedopatrením  zasunul mobil do vody. Už ho chcel oželieť, ale keďže tam bola voda cca po lakeť, aj keď mútna, o chvíľu sme ho vylovili.

Vyrazili sme na vodu, štart bol na Klatovskom ramene. Chvíľu sme sa plavili po ramene, kým sme prišli k samotnému Malému Dunaju. Počasie krásne, slniečko, ale 18 °C, čiže nie horúčava.

Po cca 2 hodinách plavby zakotvíme pri bufete na Veľkom Ostrove. Výborné čapované pivko padne viac ako vhod. Sme v polovičke plavby. Oddýchneme si a po pol hodinke sadáme do lodí a ideme ďalej. Po hodinke vyzeráme miesto na brehu, kde by sa dalo na chvíľu zastaviť. A je to tu malé mólo so zábradlím. Vybehneme na breh, ale keďže mólo je malé, Vojto Galbavý vystupuje na breh mimo móla a zapadá do blata. Jeho zadák, Jožko Baránik ide sám s loďou k mólu v snahe nevystúpiť do blata. Ale zrejme porušil zákony rovnováhy, lebo v sekunde sa ocitol vo vode. Všetko dopadlo dobre, len mobil nebol v sude a skončil na dne v blate. Už sme boli na odchode, keď odrazu posledný Roland Gara tak nešťastne odtláčal loď od brehu, až ju prevrátil. Až potom som si všimol na brehu malú tabuľku na názvom toho miesta – mrchovisko. Naozaj tam pôsobili voľajaké nečisté sily.

Ďalej sme pokračovali v pokojnej plavbe, prišli k železnému mostu v Kolárove, ešte polhodinka a sme vo Váhu, už je vidieť most cez Váh, pred ním napravo je prístavisko, už nás tu Ivan čaká.

Až na stratu mobilu krásne strávený deň..

Zúčastnili sa

1.Jožko Chudý + Gabika
2. Paľo Rapant + Zuzka + Jirko
3. Monika + Riško
4. Ľubo Kraic + Milka
5. Vojto Galbavý + Jožko Baránek
6. Roland Gara + manželka
7. Maroš Modrovský + Alica Binková
8. Juro Golier + manželka
9. Ja + Ľubo Rosa
a na bicykli Ivan Kubiš

Zapísal: Igor Buc