Filipovské údolie 8.5.

Za MKCK sa akcie zúčastnili: J. Michalec, I. Naništa, J. Budoš, Ľ. Kraic, E. Kraicová, M. Novák, M. Babišík, I. Matkovčík, J. Poláček, V. Putera, D. Surovčík, V. Oravec, A. Nováková, P. Herceg.

Hostia: R. Mužila, M. Kupčík.

Stretávka na túto akciu bola o 9:00 na Dobrej Vode. Napriek pomerne nevľúdnemu počasiu, ktoré sa práve rysovalo, stretlo sa nás 16 cyklistov odhodlaných popasovať sa s nachystanou porciou kilometrov. A dobre sme urobili, lebo takmer celý deň sme mali modré „azúro“ nad hlavou.

Vyrážame z Dobrej Vody krátko po deviatej hodine po lesnej ceste smerom na Brezovú. Prehupneme sa cez hrebeň a opatrným zjazdom vbiehame do mesta. O chvíľu prichádzame k bufetu, kde nás čakali už pripravení Piešťanci. Po krátkom zvítaní sa pokračujeme smerom na Priepasné. Tu sa napojíme na novú vyasfaltovanú cyklocestu, ktorá nás privedie do Polianky.

Ďalej pokračujeme cez centrum mesta Myjavy a krajom Brestovca na Starú Myjavu. Tu odbočujeme na lesnú cestu, ktorá nás popri chatkách privedie do SkiLandu, do bufetu, kde sa chceme občerstviť, veď to už naozaj potrebujeme. Tamojšie pohostinstvo nás opäť „nesklamalo“. Zase mali, tak ako minule, zatvorené. Občerstvíme sa z vlastných zdrojov, s pitím je to už horšie. Ďalšia zastávka je až na Morave, tak musíme vodou šetriť. Nakrátko sa zamračilo a padlo asi 8 kvapiek, ale nič mimoriadne.

Znova sa vyjasnilo. Najedení, ale smädní pokračujeme ďalej. Lesná cesta nás dovedie až na starú vojenskú cestu a za neustáleho stúpania prichádzame na hraničný hrebeň popod vrch Čupec. Tu sa odpojili od nás dvaja členovia výpravy R. Mužila, ktorý ponáhľal domov a J. Poláček, ktorý išiel preskúmať okolie rekreačnej oblasti Vápeniek. My ostatní pokračujeme krásnym zjazdom na Moravu. Cestičkou po lúke s neuveriteľne krásnymi výhľadmi po okolí schádzame do Filipovského údolia. Popri potôčku, ktorý musíme raz aj prebrodiť, prichádzame k poľovníckej chate Megovka, známej z dôb Jozefa Miloslava Hurbana. Ďalej už po asfaltovej cestičke prichádzame k miestnej reštaurácii Filipov. Keďže tu bolo aj otvorené, konečne sa môžeme nielen najesť, ale aj napiť. Zakrátko sa k nám pripojil aj Juro Poláček. Na chvíľu sa tu stretávame aj s kamarátom Rasťom Mockom, ktorý tu bol na výlete s dcérou.

Po dobrom občerstvení pokračujeme smerom na Javorník, Velká nad Veličkou. Tu odbočujeme doľava smerom na Slovensko. Tesne pred pomyslenými hranicami nás upúta nová, voľne prístupná rozhľadňa, ktorú samozrejme navštívime.

Prichádzame na Slovensko a v obci Vrbovce odbočujeme na Turú Lúku. Čaká nás tu podľa tabuliek až 16%-né stúpanie. Bolo dosť vyčerpávajúce a riadne nás aj potrápilo. Na vrchole boli krásne výhľady do ďaleka. Mohli sme ich sledovať z nového vyhliadkového miesta, ku ktorému nás priviedla novučičká cestička postavená z euro fondov. Nasledoval zaslúžený padák do Turej Lúky s neustálymi výhľadmi po okolí. Už nás čaká len krátke stúpanie k Belanským, ktoré bohužiaľ bolo „odmenené“ zase zavretým hostincom. Zaslúženého občerstvenia sme sa dočkali až v Brezovej, kde sme došli po jemnom klesaní cez Žriedlovú dolinu.

Tu sme akciu zhodnotili nakoniec ako vydarenú, lebo čo pokazilo slovenské občerstvenie, to napravila slovenská príroda, ktorá je neuveriteľne krásna.

V Brezovej sa odpojili od nás Piešťanci a nás Trnavákov čakalo ešte prejsť na Dobrú Vodu cez lesný hrebeň a zdolať vyše 17%-tné stúpanie. Do cieľa prichádzame okolo 19. hodiny a hoci celkové prevýšenie bolo vyše 1350 m, sme veľmi spokojní s pekne prežitým dňom. Nastala konečná rozlúčka. Jedni už na autách a niektorý ešte po svojich sa poberáme k svojim domovom.

Ľ. Kraic