Akcia Zubria zvernica, Arborétum

Za MKCK sa akcie zúčastnili: J. Poláček, V. Putera, B. Ilavská, H. Gurínová, Ľ. Kraic, E. Kraicová, A. Nováková, V. Naď.

Hosť: R. Vetrík.

Zraz na túto akciu bol o 8:45 na parkovisku pri autobusovej stanici v Nitre, kam úspešne dorazili dve motorizované posádky, celkom 7 odhodlaných cyklistov a odkiaľ sme aj plní optimizmu za veľmi pekného a teplého počasia vyrazili na naplánovanú trasu. Po malej prehliadke centra Nitry sa k nám pri amfiteátri pod Zoborom pripojil V. Naď, ktorý si to z Trnavy na rozdiel od nás odšlapal po svojich, za čo si rozhodne zaslúži uznanie.

Mierne stúpajúca cesta druhej triedy s jedným prudkým padákom v obci Kolíňany nás postupne priviedla na prvú občerstvovaciu zástavku v Jelenci, kde sa k nám pripojil hosť R. Vetrík s nablýskaným fungl novým bicyklom, čím naša výprava nadobudla konečný počet 9 účastníkov.

Za Jelencom sme odbočili vľavo smerom na Kostoľany pod Tríbečom, kde sme opustili „civilizáciu“ a kde sa zároveň začala najkrajšia časť trasy, vedúca po veľmi slušných asfaltových cestách lesom popod Tríbeč. Tesne pred obcou Zlatno nás žiaľ opäť raz „nesklamalo“ počasie a okrajom nás lízla prvá búrka, nič vážne.

V Zlatne sme zvolili skratku po červenej turistickej značke na Vlčí kút, kde nás trocha vytrápila nepokosená lúka a neskôr na lesnej ceste druhá búrka, tento krát už poriadna. Lesný chodník sa zmenil na zablatenú a šmykľavú dráhu pre kaskadérov a garant akcie začal rapídne strácať body za celkový dojem. Našťastie všetci sme bez úrazu dorazili na asfaltovú cestu k Zubrej zvernici a aj pršať prestávalo. O čo menej však padala voda zhora, o to viac stúpala para z rozpálenej cesty po daždi, takže aj keď náhodou niekto nezmokol, bolo to úplne jedno, parný kúpeľ ho zavlažil dodatočne.

V Zubrej zvernici nás už zase privítalo slnečné počasie. Trochu sme sa osušili, občerstvili v miestnom bufete, poobdivovali stádo zubrov a po obligátnom fotení vyrazili smerom na Topoľčianky. Takmer nová asfaltová cesta s výnimkou jedného menšieho stúpania viedla stále dole kopcom v dĺžke cca 12 km, čo si viacerí účastníci veľmi pochvaľovali.

V Topoľčiankach sa od nás odpojil V. Naď, ktorý už musel vyraziť na spiatočnú cestu do Trnavy. My ostatní sme plánovali rýchly obed, čo sa spočiatku aj zdalo byť reálne, nakoľko jedáleň v reštaurácii hotela Národný dom bola úplne prázdna. Pomalosť kuchára a obsluhy však bola natoľko výrazná (polievka po polhodine, jedlá prinášané jednotlivo, účty podobne), že sme tu napokon stratili vyše hodiny. V Topoľčiankach je ešte reštaurácia Gazdovský dvor, takže nabudúce asi zmeníme lokál.

Posilnení sme so značným časovým sklzom vyrazili po vedľajších cestách smerom na Arborétum v Tesárskych Mlyňanoch, kam sme za opätovne zhoršujúceho sa počasia dorazili až o cca 16:30. Tu sme usúdili, že sa vzhľadom na z diaľky viditeľnú búrku nad Nitrou nemáme kam ponáhľať a že si teda aj napriek pokročilej dobe môžeme pozrieť Arborétum. Časť výpravy pritom uprednostnila doplnenie tekutín v miestnej krčme, čím sa pripravila napr. o prehliadku rododendronov všetkých možných farieb, ktoré práve kvitli. Veľmi pekné.

Po prehliadke Arboréta, resp. doplnení tekutín sme vyrazili na záverečnú časť trasy. V Beladiciach sa od nás odpojil R. Vetrík, ktorý mal v Jelenci auto, ostatní sme pokračovali cez Pohranice smerom na Nitru. Bolo už našťastie po búrke, cesta však bola ešte mokrá a nakoľko sme po trase križovali dva krát stavbu rýchlostnej komunikácie R1 aj dosť špinavá, takže sme podľa toho po jej absolvovaní aj tak vyzerali. Pred Pohranicami sme zdolali ešte posledné dve väčšie stúpania a s malým poblúdením prišli do Nitry unavení a plní dojmov krátko po 20-tej hodine.

Dĺžka trasy bola 110 km s celkovým prevýšením 1207 m, čo je celom slušný športový výkon. Účastníci akcie hodnotili trasu, najmä jej časť po Topoľčianky veľmi pozitívne, nesklamalo ani Arborétum. Škoda len, že nám neprialo počasie, predpoveď ktorého našim meteorológom zas raz nevyšla.

Juraj Poláček