Akcia Okolím Čiernej vody a Malého Dunaja

Nedeľa 9.6.2024

Akcie sa zúčastnili: V. Gubiová so sestrou Ľubkou, M. Kupčík, I. Kubiš, V. Trajlínek, M. Babišík, P. Herceg, J. Benedikovič, Ľ. a E. Kraicoví, M. a V. Miklošovičoví, J. Poláček, A. Kučerová, J. Lukačovičová, Š. Krištof, I. Pekaríková, J. Baránek a hosť z Ivanky Tinťa Kačaniová.

 Táto trasa bola navrhnutá ako nenáročná odpočinková venovaná spoznávaniu krás tejto oblasti. Jednoducho užiť si cykloživot, na ktorý sme už dlhé roky zvyknutí. Tentokrát v pohode s nenáročným profilom – čiže viac-menej po rovine.

Na parkovisku pri železničnej stanici sa nás stretáva celkovo 18 cyklistov (-tiek). Po obligátnom štartovnom fote sa vydávame na trasu. Trochu mám obavy, predpoveď k večeru hlási možnosť búrok. Zatiaľ je to OK. Takže poďho na trasu.

Ani nie po kilometri nás láka občerstvenie v Bufete pri rybníku. Odolávame  – to je príliš skoro aj na nás. Pokračujeme po  pokojnej JuRaVe. Asi po piatich kilometroch odbočujeme z JuRaVy smerom na dedinu Čierna Voda. Tu sa k nám pridáva naša hostka, Tinťa Kačaniová z Ivanky.

Za Čiernou Vodou nás okreska privádza do Chorvátskeho Grobu. Aj tu ešte odolávame gastronomickému pokušeniu a časťou cyklookruhu Šalaperská hora sa po šotolinovej ceste dostávame do Bernolákova.

Máme už 18 kilometrov v nohách, v hrdle nám už trochu vyschlo, tak sa zastavujeme v krčme Aja na jedno orosené (aperol tu nemali). Trochu bolo treba prebrať aj dojmy z predchádzajúcich akcií (Malorka, Púť do Santiaga de Compostela…)

Občerstvení na tele i na duši pokračujeme ďalej k Bernolákovskému kaštieľu Theresia Chateau. Je tu veľa áut, práve sa tu koná turnaj vo futbalovom golfe. Veľa sa tu zdržovať nemôžeme, ale jedno spoločné foto si tu spravíme.

Premiestňujeme sa o kúsok ďalej na pokojnejšie miesto k zrúcanine hradu Čeklís. Ten svojho času strážil tzv. vodnú cestu. V 16. storočí po nezhodách panstva zanikol. Teraz je tu postavená vodáreň v tvare strážnej veže. Pozostatky hradu už takmer nevidieť, kamene si rozobrali domáci na svoje účely.

Je odtiaľto pekný výhľad na Bratislavu, takže opäť foto a ideme ďalej. Za Bernolákovom sa napájame na peknú romantickú cyklocestu popri rieke Čierna voda. Vidieť tu rozkvitnuté lekná, voľne pohybujúce sa korytnačky a hlavne pokoj. Prichádzame do Novej Dedinky. Tu po okreske sa presúvame do Tomášova, kde sa na chvíľu zastavujeme v kaštieli Majorháza. Je tu pekný park a veľa fotogenických miest, ktoré neujdú našim fotoaparátom.

Kúsok za kaštieľom sa napájame na novú cyklocestu, ktorá nás privádza do Mostu pri Bratislave. Nuž bolo by dobré už niečo aj zahryznúť a občerstviť sa. Zastavujeme sa v miestnej reštaurácii Pruk. Občerstvenie pre nás majú, ale sme veľká partia, tak to bude chvíľu trvať. Ale na to sme my už zvyknutí. Čakať sa oplatilo. Niektoré porcie stáli  aj za odfotenie. Tu sa od nás oddelí naša hostka, ktorá pokračuje domov do Ivanky.

My putujeme cyklocestou smerom k Malému Dunaju. Keďže cestička k letisku a tým pádom aj malej mohyle Štefánikovej havárie je po včerajšom daždi až „príliš mokrá“, volíme trasu „B“ a smerujeme k jazerám na Zelenej vode. Na chvíľu sa tu zastavujeme. Je tu príjemné prostredie aj s malým bufetom. Trochu si to obzrieme, ale bufetiť nebudeme. Ešte je priskoro.

Za jazerami po lávke prejdeme Šúrsky kanál a ocitneme sa v Zálesí. Dedinu prejdeme len po okrajovej časti a po okreske smerujeme na Ivanku. Nejako je tu príliš rušno, tak sme radi, keď sme o chvíľu z centra preč a opäť putujeme po JuRaVe smer Svätý Jur.

Už prekonávame posledné kilometre. Počasie nám našťastie stále praje, búrky zatiaľ nevidno. Trochu sa potrháme. Tí prví, čo prichádzajú na stanicu vo Svätom Jure, práve stíhajú vlaky do svojich domovov. My ostatní sa zastavujeme v Bufete pri rybníku. Na zastavenie ráno to bolo ešte priskoro, teraz je akurátny čas okoštovať čapovanú novopackú jedenástku.

Počkáme zvyšok skupiny. Padne rozhodnutie zakončiť akciu vo Svätom Jure na námestí pri dobrej zmrzline. Všetci súhlasíme. Takže presúvame sa do centra. Rozhodnutie to bolo dobré. Zmrzlina dobre chutila aj po pive.

Nuž čo dodať na záver. Dobrá partia si opäť užila pekný cyklovýlet na svojich tátošoch.

Leto sa ešte len začína, dovidenia o necelý týždeň.

Ľuboš Kraic