Akcia Karpaty Tour

22.6.2024 – Karpaty Tour (Karpatská cyklotúra) alebo „Cyklistické vítanie leta“

Akcie sa za MKCK zúčastnili:

J. Ščibravý, I. Naništa, J.Antal, E.Antalová, V.Gubiová, J. Budoš, J.Golier, P.Herceg, J. Baránek, P. Vrábel, M. Babišík, , V. Trajlínek, M. Farkašovská, D.Fáziková, Ľ.Kraic, P.Julíny, , I. Kubiš, Š.Krištof, J.Lukačovičová, Ľ.Rosa, F.Martinus, B.Ilavská,  Dodo Benedikovič, M. Šuga,

Ako hostia:

J.Ďurjak, I.Klepoch, R.Šimák, J.Adámek, M.Kupčík, Figedy, I.Šikula, P.Neštický, Ľ.Neštický, K.Julínyová, M.Smutný, P.Kasala, K.Bednár, P.Rapant, M.Liška,  … a pár ďalších priateľov, vyznávačov pohybu v sedle bicykla

Popis krátkej trasy (60 km):

Trnava – Suchá n/Parnou – Horné Orešany – Majdan – Solírov – Rybáreň – pod Rybárňou – Majdan – Lošonec – Smolenice – Trstín –  Horná a Dolná Krupá – Trnava.

Popis dlhej trasy (112 km):

Trnava – Špačince – Kátlovce – Dechtice – Vrbové –  Prašník – Podkylava – Košariská – Brezová p/Bradlom – Jablonica – Prievaly – Buková – Trstín – Horná a Dolná Krupá – Trnava

27. ročník cykloturistického vítania leta bol poznamenaný nepriaznivou predpoveďou počasia. To sobotné ráno sme sa budili do zamračeného dňa. Pri raňajkách bolo počuť „bubnovanie“ prvých kvapiek dažďa. Počas prezentácie účastníkov akcie vo dvore rešt. TiAMO (býv.RELAX) ešte drobne „kropilo“. Po štarte okolo 8:45 h dážď už prestal a mraky sa začali „trhať“. Za Trnavou sa pelotón cykloturistov(-iek) musel „popasovať“ so silným vetrom v úseku za Suchou n/Parnou…

Ale poďme pekne od začiatku. Ráno po príjazde do dvora TiAMO okolo 7:15 h začíname spolu s J.Ďurjakom a I.Klepochom pripravovať PREZENTÁCIU. Od p.prevádzkárky máme rezervované 2 stolíky a stoličky, ktoré premiestníme „operatívne“ pod starý plechový prístrešok aby nám nezmokla prezenčka J. Počasie neodradilo vydať sa na trasy spolu 36 účastníkom. Na 112 km trasu išlo 8 cyklistov. Najstarším účastníkom bol F.Martinus, najmladším P.Neštický, najvzdialenejším J.Ďurjak z Vráblov. Obednú prestávku na 64 km trase robíme po 11:00 u Kurátka na Majdane. Slnko začína opäť „pripekať“ a po občerstvení pokračujú cyklisti ďalej. Cez Smolenice, Trstín, H. a Dolnú Krupú prichádzajú do Trnavy. Cieľ akcie je v hostinci u Tibáka. Po chutnom guláši ešte losujeme štartovné čísla. Na záver akcie ešte posedíme na dvore pri gitare a pesničkách s kamarátom M.Liškom (Lišiakom).

Ďakujeme sponzorom podujatia. Malokarpatskému Cyklokubu, DK bicykle D.Krajčovič, p.J.Benedikovičovi, ktorí prispeli s rozličným cyklomateriálom. Plagáty, propozície, diplomy, nákupy, občerstvenie, financie, guláš, tombolu, štartový/cieľový priestor, prezentáciu, vyvedenie pelotónu, sprievod po trasách pripravili:

Ľ.Kraic, J.Golier, M.Nižnanský, M.Babišík, Ľ.Rosa,  B.Ilavská, M.Lužák a hostinec u Tibáka, p.Dragúnová z rešt.TiAMO, PZ SR OR Trnava, MsP Trnava, J.a E.Antalovci, V.Trajlinek, J.Lukačovičová, Š.Krištof,  ktorým ďakujem za spoluprácu, propagáciu, bezpečnosť a zdarný priebeh akcie. Poďakovanie patrí org.výboru KT 2024 a všetkým účastníkom za rešpektovanie dohodnutých pravidiel. Tiež za športový výkon na trasách. Fotografie aj video z akcie zhotovil P. Rapant. 27.ročník je šťastlivo „za nami“ a po vyhodnotení už začína príprava na nový ročník podujatia „pre cykloturistickú verejnosť“.

Do budúcnosti plánuje org.výbor KT vykonať zmeny trasy, štartu, cieľa, priebehu. Zmeny uskutočniť po diskusii a schválení možno už od 28.ročníka ? Vhodné by bolo osloviť na spoluprácu regionálnych partnerov, mesto, kraj, športové kluby, združenia, aby sme kvalitu podujatia udržali ale možno aj pozdvihli o stupeň vyššie.

V Trnave 27.6.2024                                             zapísal: Igor Naništa St.   predseda MKCK

Postrehy z dlhej trasy:

Na trase sa nám šliapalo dobre aj bez sprievodného auta nakoľko trasu poznáme a Štefan mal pre istotu trasu v navigácii. Zo začiatku sme držali tempo s cesťákmi, ale rýchlo sme to vzdali a poslali ich dopredu 😁. Napriek tomu sme sa navzájom dobiehali a predbiehali (asi mali väčšie občerstvovacie prestávky). Zmokli sme len 2x a to hneď na začiatku v Kátlovciach a Prašníku, ale nebolo to také hrozne, stihli sme sa schovať. Najesť sme sa chceli v Jablonici, aj sme našli reštauráciu ale mali tam akciu, tak som poprosila čašníka či nám nemôžu predať aspoň polievku. Personál bol veľmi ústretový a obslúžili nás. Od Jablonice začalo vykúkať aj slniečko a už sme šliapali len do TT.

Frekventované cesty so Štefanom nemáme moc radi, takže sa prikláňame k návrhu robiť túto akciu viac v teréne a po cyklo cestách.

J. Lukačovičová a Š. Krištof